Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Właściwości wybranych wosków kosmetycznych

Woski roślinne to bardzo ważna grupa składników w recepturach kosmetycznych. Jednym z najtwardszych wosków jest wosk carnauba. Wspomniana właściwość sprawia, że jest używany przede wszystkim w recepturach kosmetyków kolorowych, nadając im odpowiednią konsystencję, która nie ulega zmianie podczas wahań temperatury. Z kolei pierwsze wzmianki o wykorzystaniu wosku pszczelego sięgają czasów starożytnych, kiedy to stosowano go do mumifikacji zwłok, budowania łodzi czy wyrobu świec. W średniowiecznej Europie używano go jako jednostki płatniczej, a dziś znajduje się chociażby w składzie pomadek do ust, cieni do powiek oraz tuszów do rzęs.

Wosk carnauba – pozyskuje się go z liści oraz pąków palmy woskowej. Jest on wegańskim zamiennikiem wosku pszczelego. Należy do jednych z najtwardszych wosków. W preparacie kosmetycznym pełni funkcję konsytencjotwórczą, wpływając na wzrost lepkości masy kosmetycznej. W kosmetykach kolorowych wiąże składniki. Wosk ten zazwyczaj stanowi bazę receptury pomadki. Stosowanie go w czystej postaci może prowadzić do powstania zaskórników, gdyż substancja ta może być komedogenna. Nie jest natomiast alergenna ani toksyczna. Nie przyczynia się również do podrażnień skóry oraz oczu. Wosk carnauba tworzy warstwę okluzyjną, zapobiegając nadmierniemu odparowaniu wody z powierzchni, przyczyniając się do zmiękczenia oraz wygładzenia skóry. Ponadto posiada właściwości nabłyszczające, dlatego poleca się go do preparatów do pielęgnacji ust. Zwiększa właściwości sensoryczne kosmetyku. Carnauba jest świetnym składnikiem preparatów, których funkcją jest ochrona skóry oraz włosów przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, tj. zanieczyszczeń lub ekstremalnych warunków pogodowych. Zaletą zastosowania tego wosku w preparacie jest poprawia tekstury poprzez nadanie gładkości, bez uczucia lepkości, dzięki czemu aplikacja jest łatwiejsza oraz przyjemniejsza. Zwiększa trwałość produktów kosmetycznych. Zastosowanie go w pomadkach do ust umożliwia zachowanie kształtu i konsystencji. Posiada wysoką temperaturę topnienia, dzięki czemu jego aplikacja w recepturze pomadki sprawia, iż ta dłużej zachowuje swoją konsystencję i nie rozpuszcza się w wyższych temperaturach, co jest niezwykle ważne podczas noszenia jej w torebce czy w kieszeni.

Wosk pszczeli – to produkt uboczny powstający podczas wytwarzania miodu. W zależności od kraju pochodzenia wosku posiada on różne właściwości. Za większość światowej produkcji miodu odpowiada pszczoła miodna, ale jest on też wytwarzany przez pszczołę wschodnią w Chinach. Wosk pszczeli nadaje perłotwórczy kolor masie kosmetycznej. W kosmetologii pełni funkcję składnika aktywnego oraz bazowego. Wosk przyjmuje barwę od białej do żółtej, ciemnobrązowej do czarnej. Jego kolor zależy od jakości surowca woskowego i sposobu obróbki. Wykonuje się badania właściwości fizykochemicznych wosku w celu wykrycia zafałszowania tańszymi surowcami, tj. parafiną, stearyną czy kwasem stearynowym. Bardzo często dodanie 1-3% wosku pszczelego pozwala uzyskać pożądany efekt. Posiadanie wiedzy na temat właściwości reologicznych wosku pszczelego pozwala odpowiednio dobrać proporcje i stworzyć formulację, która będzie spełniała wymagania dotyczące właściwości aplikacyjnych oraz użytkowych. Wosk pszczeli wykazuje działanie bakteriobójcze, wygładzające i nawilżające. Silnie odżywia skórę, natłuszcza, chroni przed wysuszeniem. To emulgator W/O. Jest modyfikatorem reologii, wpływa na konsystencję masy kosmetycznej oraz zwiększa lepkość. Ponadto stabilizuje emulsje, chroniąc je przed rozwarstwieniem oraz przedłużając trwałość kosmetyku. Co więcej, stosuje się go jako lepiszcze, czyli substancję wiążącą składniki w preparacie kosmetycznym.

Źródła

Goik U., Goik T., Załęska I., Właściwości wosku pszczelego i jego zastosowanie w kosmetyce i kosmetologii, 2016.

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/ai-generowane-pszczo%C5%82y-wosk-mi%C3%B3d-8650483/

KOMENTARZE
Newsletter